Doposiaľ nevystavovaný obraz Martina Benku môžete vidieť v Kysuckej Galérii v Oščadnici

Prišli sme sa s deťmi Mediálneho centra pozrieť do Kysuckej galérie v Oščadnici, čo si aktuálne pripravili pre svojich návštevníkov. V stálej expozícii môžeme nájsť vzácny obraz aj Martina Benku, ktorý bol namaľovaný počas jeho vysokoškolského štúdia. Momentálne do 8. septembra 2024 si môžete pozrieť originálnu výstavu maliara Jána Bergera. V zahraničí je zastúpený v Múzeu krásnych umení v Rio de Janeiro a v zbierke Európskeho parlamentu v Bruseli. Vystavoval v Mexiku, Padove, New Yorku, Londýne, Antverpách a pod. Dlhodobo sa venuje najmä voľnej maliarskej tvorbe, ktorú pravidelne prezentuje verejnosti. Jeho diela boli videné v Slovenskej národnej galérii, Galéria mesta Bratislavy, Galéria 19, Galéria Statua, Pálfyho paláci a iných miestach na celom Slovensku.

Vivienka (10 rokov) sa zaujímala o históriu. Vladovi Zabelovi (riaditeľ galérie) položila otázku: „Kedy a ako vznikla Kysucká galéria v Oščadnici?“

1. januára 1981 na základe iniciatívy a odhodlania dvanástich výtvarných umelcov, rodákov z Kysúc na podnet JUDr. Antona Blahu. Boli to Stanislav Biroš. Miroslav Cipár, Anton Čutek, Milan Greguš, František Hubel, Vojtech Inhriský, Milan Mravec, Pavol Muška, František Ondro, Milan Paštéka, Jozef Sušienka a Ondrej Zimka. Títo známi umelci v roku 1975 zorganizovali prvú spoločnú výstavu s názvom „Pozdrav umelcov rodnému kraju“. Prezentovali celkovo 66 umeleckých diel, ktoré darovali budúcej galérii. Nakoniec 27. novembra 1981 bola slávnostne sprístupnená pre verejnosť.

Anetka (11 rokov) sa opýtala: „Môžete nám trošku predstaviť aktuálne vystavovaného umelca Jána Bergera?“

Spomeniem vám pár dôležitých míľnikov v rámci vzdelania a jeho kariéry. Ján Berger absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Postgraduálne štúdium absolvoval v Ateliéri grafiky profesora Vincenta Hložníka. Učil na škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Viedol ateliér komornej maľby na VŠVU v BA, kde som aj ja, mal tú možnosť byť jeho žiakom, no a neskôr pôsobil ako vedúci Ateliéru maľby. V roku 1994 bol menovaný za profesora. V rokoch 1998 – 2001 pôsobil ako vedúci Katedry maľby na VŠVU.

Tobiáš (13 rokov) zisťoval, že ako môžeme opísať tvorbu Jána Bergera?

Ján Berger patrí k autorom, ktorí nerozmýšľajú prostredníctvom väčších cyklov. Viac ako 40 rokov sa vyznačuje rovnakým, pestrým, rozmanitým typom maľby. Kde sa nakláňal k pozitívnemu vnímaniu zobrazovaného námetu a odhaľovaniu krásy.

Sústreďuje sa na jemu blízke veci – intímny priestor ateliéru, zážitky, spomienky, uložené záhradné zákutia, architektonické a prírodné motívy stredomorských kultúr, opätovne sa vynárajúce zvieracie motívy, ale aj voľné parafrázy diel svetového maliarstva. V jednom obraze stretávajú viaceré námety tvoriace jednotne pôsobiaci celok. Témy a námety sa voľne prelínajú, a rokmi sa nemenia.

Výstava vzbudzovala zvedavosť a očakávanie. Laure (10 rokov) napadla otázka: „Ktoré diela ste vybrali na vašu výstavu a prečo ste vybrali práve tieto diela?“

V prízemných priestoroch a v podkroví kaštieľa sa nachádza výber olejov, gvašov a akvarelov zo záveru sedemdesiatych rokov až po najnovšie maľby z roku 2024.V autorskom výbere sa ocitli diela, ktoré nám ukazujú všetky kvality jeho tvorby. Ako samostatný maliar stojí mimo akéhokoľvek triedenia a zaraďovania. Napriek rôznym snahám dobovej výtvarnej scény, na klasický závesný obraz nikdy nezanevrel. Vníma ho, ako niečo blízke, ľudské a zároveň večné. V protiklade s vtedy súčasnými náchylnosťami nepodľahol pokušeniam veľkého formátu, dlhodobo uprednostňuje skôr tie komornejšie, k tým veľkým siaha, keď má na to naozaj dostatočný dôvod.

Vedúca Mediálneho centra Lenka Krivošová Matúsová položila otázku deťom: „Prečo by ste zobrali svoju rodinu do Kysuckej galéria v Oščadnici?“

Odpoveď detí bola zložená z postrehov, kde sa deťom páčila okrem aktuálnej výstavy aj stála expozícia. Zaujali ich busty, výtvarné diela vrátane sôch, taktiež novo zrekonštruované priestory v podkroví do ktorých boli citlivo zapracované pôvodné prvky – chránené ako národná kultúrna pamiatka. Veľmi dobre sa cítili aj v parku galérie, do ktorého sú citlivo zakomponované sochy a busty slovenských umelcov. Príjemné posedenie na romantických lavičkách, kde sai vie návštevník po krásnom kultúrnom zážitku oddýchnuť. Rozhodli sa sledovať webové stránky galérie, ktorá priebežne organizuje aj rôzne zaujímavé kultúrne podujatia v ich originálnych priestoroch. Návšteva galérie, môže byť pri návšteve Kysúc veľmi príjemným zážitkom a spestrením dňa.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *