Rozhovor s Matejom Tóthom na festivale OlyFest

Matej Tóth

Aktuálny riaditeľ vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica je už po súťažnej športovej kariére. Jeho posledné preteky boli na olympiáde v Tokiu, čo sú zhruba tri roky po aktívnej športovej činnosti. Považuje sa za šťastného človeka. Má prácu, ktorá ho napĺňa, lebo ju nevníma ako prácu, ale v prvom rade ako hobby.

Je olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016, ako pretekár klubu VŠC Dukla Banská Bystrica. Bola to prvá olympijská medaila v atletike pre Slovensko v ére samostatnosti. Rok predtým 2015 (Peking) vytvoril slovenský rekord a mal tretí najlepší čas histórie v chôdzi na 50 km. V roku 2016 založil Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá sa venuje všeobecnej pohybovej príprave detí. Akadémiou prešlo už tisícky detí, ktoré sa športu venujú do dnes.

Zaujímalo by nás, ako ste sa dostali ku vašej športovej disciplíne?
K atletike som sa dostal na základnej škole, keďže som chodil na školu, ktorá bola zameraná na atletiku a hokej. Ja som sa dostal do tej triedy, ktorá vychovávala atlétov, takže od piateho ročníka sme každý deň trénovali a skúšali všetky atletické disciplíny. Vzhľadom na to, že som vždy inklinoval skôr k tým vytrvalostným športom tak mi išiel veľmi dobre beh a aj chôdza.


Keď ste bol vrcholový športovec, ako prebiehal váš tréning?
Mal som ich väčšinou dvakrát denne, ráno a poobede. Začínal som deň tak, že vždy bolo ranné cvičenie, nasledovala nejaká regenerácia. Pred obedom som mal potom opäť nejaký oddych a zase cvičenie, tréning a potom večer ďalšia regenerácia. To bolo samozrejme obdobie, keď sme sa už chystali na nejaké dôležité preteky, alebo na olympiádu. Takto prebiehali moje tréningy a vyslovene na ten 1. štart som sa chystal takmer 3 mesiace.


Zaujímalo by nás, či praktikujete aj nejaké iné športy?
Teraz už áno, rád sa venujem aj iným športom. Počas kariéry som samozrejme v rámci doplnkovej všeobecnej prípravy mal aj iné aktivity. Bolo to napríklad lyžovanie, bežecké lyžovanie, korčuľovanie, takisto bicykel, mal som veľa plávania. Sem tam som mal aj nejaký kolektívny šport ako je napríklad futbal a podobne. Teraz už ako bývalý športovec si môžem dovoliť toho dovoliť oveľa viac a už sa tak nemusí obávať zranení.


Čomu sa aktuálne venujete?
Som riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, čo je obrovská organizácia. Máme 190 športovcov, čo je 190 zamestnancov s takmer 10 miliónovým rozpočtom. Je to funkcia, ktorá si vyžaduje naozaj moje dennodenné nasadenie v podstate takmer stále a nie je to len počas toho pobytu v kancelárii, lebo neustále je čo riešiť.


Plánujete sa tento rok pozrieť na olympiádu?
Áno mám to v pláne. Ako člen slovenského olympijského a športového výboru mám tú možnosť ísť na päť dní do Paríža. V tom strednom období sa plánujem zúčastniť, čo znamená, že na prelome mesiacov budem vidieť vodný slalom, streľbu, atletiku a myslím si že aj nejaký zápas vo futbale. Takže čaká ma bohatý program, kde za tých päť dní sa tam budeme snažiť využiť na sto percent. Chcem aby sme toho videli čo najviac, aby sme povzbudili našich športovcov. Samozrejme aj tým, že idem ako funkcionár z Dukly, odkiaľ bude nadpolovičná väčšina športovcov na olympiáde, tak určite tam budem aj v tejto roli a budem sledovať našich športovcov. Ak to bude potrebné, budem sa snažiť pomôcť, ak budú nejaké problémy, čo verím že sa nestane. Všetkým držím úprimne palce a prajem úspech.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *